

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 220 W |
| Max Collector Current | 60 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 650 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage | -20 V, 20 V |
Stock: 970
Distributors
pcbx
Unit Price$3.25386
Ext.Price$3.25386
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.25386 | $3.25386 |
| 10 | $2.32797 | $23.27970 |
| 25 | $2.08418 | $52.10450 |
| 50 | $1.86592 | $93.29600 |
| 100 | $1.67053 | $167.05300 |
| 300 | $1.49932 | $449.79600 |
| 500 | $1.34566 | $672.83000 |
| 1000 | $1.32087 | $1320.87000 |
